Ochrana dat v době umělé inteligence: Co by firmy neměly podcenit
Firmy dnes čím dál více spoléhají na cloudové platformy a nástroje s umělou inteligencí, aby urychlily svou digitální transformaci. S tím ale rostou i nároky na ochranu citlivých podnikových dat – a rizika jejich ztráty jsou vyšší než kdy dřív. Zpráva o datových rizicích 2025 od výzkumného týmu Zscaler ThreatLabz ukazuje, jak nové technologie zvyšují zranitelnost firem a proč je důležité přejít na proaktivní, jednotný a inteligentní přístup k ochraně dat.
Zpráva vychází z více než 1,2 miliardy zablokovaných transakcí, které zaznamenala bezpečnostní platforma Zscaler Zero Trust Exchange mezi únorem a prosincem 2024. Poskytuje ucelený pohled na klíčové výzvy, jimž podniky v oblasti datové bezpečnosti čelí – od rostoucích úniků dat přes nástroje s generativní AI až po přetrvávající hrozby spojené s e-maily, SaaS aplikacemi a sdílením souborů.
Mezi hlavní zjištění patří:
- AI nástroje jako významný zdroj úniků dat: Nástroje jako ChatGPT nebo Microsoft Copilot stály v roce 2024 za miliony bezpečnostních incidentů, často zahrnujících velmi citlivé údaje, jako jsou čísla sociálního zabezpečení.
- Úniky dat ze SaaS aplikací rychle rostou: U více než 3 000 různých SaaS nástrojů bylo zaznamenáno přes 872 milionů porušení bezpečnostních zásad.
- E-mail stále patří mezi největší hrozby: Skoro 104 milionů e-mailových transakcí vedlo k únikům miliard citlivých informací.
- Sdílení souborů představuje další významné riziko: U populárních nástrojů pro sdílení dat došlo k více než 212 milionům případů úniku informací.
Nastal čas přehodnotit přístup k ochraně dat ve firmách. Zpráva ThreatLabz 2025 přináší přehled o tom, kde jsou největší rizika, co je způsobuje a jak se na ně firmy mohou připravit – a to v době, kdy se technologie vyvíjejí rychleji než kdy dřív a AI se stává běžnou součástí podnikových nástrojů.
Více se dozvíte v článku: Securing Data in the AI Era