Security Blog

Největší loupeže v Čechách a ve světě – kolik si zloději odnesli?

Přijít rychle k penězům chce každý. I ten, kdo tvrdí že ne. Pojďme si posvítit na největší loupeže v České republice i ve světě.

5 největších loupeží v České republice

  • Více než 500 milionů korun

Prvenství mezi zloději si od roku 2007 drží František Procházka, který se svým komplicem ukradl z G4S Cash Services více než půl miliardy korun v hotovosti. I přesto, že byl kradoucí pracovník agentury natočen bezpečnostními kamerami, podařilo se mu lup dokončit a zmizet za hranice. On ani ukradené peníze nebyli dosud dohledáni.

  • 153 milionů korun

Tuto částku si odnesli lupiči, kteří v roce 2002 přepadli vůz transportující peníze z centrály společnosti Citibank. Z loupeže byli obviněni členové tzv. Berdychova gangu.

  • 77 milionů korun

Ozbrojená loupež, jejíž cílem byl v roce 2006 vůz bezpečnostní služby u Slavkova u Brna vynesla pachatelům 77 milionů korun. Dodnes nebyl z přepadení nikdo obviněn a ani peníze nebyly nalezeny.

  • 74 milionů korun

Pravděpodobně posádka vozu bezpečnostní agentury Fenix stála v roce 2008 za krádeží 74 milionů korun. Pracovníci uváděli, že je u Hořic přepadl ozbrojený útočník během transportu peněz. Při vyšetřování ale byla obviněna z krádeže právě posádka vozu.

  • 37 milionů korun

Částka 37 milionů korun byla odcizena během transportu z banky v roce 2006 v Jindřichově Hradci. Za loupeží stáli bývalí pracovníci bezpečnostní agentury, kteří byli odsouzeni za zpronevěru.

5 největších světových loupeží

  • 22 miliard korun

Ačkoli nejde o prokázanou loupež, peníze odcizeny byly. Tuto neuvěřitelnou částku zabavil Saddám Husajn z irácké Central Bank v roce 2003, při začátku útoku Spojených států na Irák. Část peněz se později našla v jeho sídle a sami pracovníci banky potvrdili, že byli svědky nakládání peněz na přepravní vozy.

  • 6,6 miliard korun

Malé muzeum v Bostonu se v roce 1990 stalo obětí maskovaných lupičů, kteří odcizili několik cenných obrazů v hodnotě 6,6 miliardy korun – doslova je vyřízli z rámů. Zlodějům pomohlo maskování za policisty, díky kterému je ochranka vpustila dovnitř muzea.

  • 2,4 miliardy korun

Chtít si pronajmout bezpečnostní sejf a potom vytáhnout zbraně a do sejfů se vloupat? Přesně tak proběhlo přepadení a loupež v Knightsbridgi, o kterém jeden z obviněných a uvězněných pachatelů napsal po propuštění z vězení knihu.

  • 2,1 miliardy korun

Obzvlášť krutě se zachovali lupiči v roce 2006, když vzali jako rukojmí pracovníka třídírny peněz v Kentu a jeho rodinu a využili je při odzbrojení ochranky třídírny, odkud poté unikli i s penězi.

  • 1,6 miliardy korun

Jako velká vlaková loupež se dá nazvat přepadení poštovního vlaku jedoucího z Glasgow do Londýna patnáctičlennou skupinou v roce 1963. Pachatelé byli dopadeni a uvězněni, ale dvěma se později z vězení podařilo utéct.

Také by vás mohlo zajímat

Dodržením 5 pravidel pro správu hesel dramaticky snížíte riziko zneužití

Soutěž Slepá místa podpoří prevenci kriminality ve vítězné obci

Technologické inovace na rok 2021 podle společnosti Cisco

Letiště Praha otevírá nové Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost