Security Blog

Hlasové ověření zvyšuje bezpečnost a volajícím šetří čas

Hlasové ověření zvyšuje bezpečnost a volajícím šetří čas

Díky hlasové biometrii je možné jasně identifikovat konkrétního člověka na základě jeho mluveného projevu. Kromě kriminologie, ve které tato technologie pomáhá při prokazování trestné činnosti, nachází využití i v oblasti bankovních a telekomunikačních služeb. Verifikace volajícího za pomoci jeho mluveného projevu totiž nabízí jak větší pohodlí, tak zejména bezpečnost.

Hlasová biometrie není sci-fi

Možnost jednoznačně identifikovat konkrétního člověka na základě jeho mluveného projevu již dávno nepatří do světa science fiction. Technologie zvaná hlasová biometrie dnes dokáže rovněž rozeznat, zda hovoří muž či žena, či kolik je danému člověku přibližně let. Hlasová biometrie je v podstatě program, který dokáže převést mluvený projev na takzvaný hlasový otisk. Každý člověk disponuje svým nezaměnitelným hlasovým otiskem, podle kterého jej software dokáže zpravidla během pár vteřin rozpoznat.

Nachlazení ani cizí jazyk algoritmus nezastaví

Technologii při hlasové verifikaci neobelstí ani zkušení imitátoři či umělé nahrávky cizího hlasu. „Algoritmy člověka dokáží rozeznat i ve chvíli, kdy například vlivem nemoci trpí určitou hlasovou indispozicí. Biometrie si poradí rovněž v situaci, při které komunikátor hovoří jiným jazykem než v nahraném vzorku,“ doplňuje Jan Nedělník, CEO společnosti Comdata Czech a Hungary, která působí v oblasti zákaznického servisu.

Zvýšení bezpečnosti díky hlasovému ověření

Podvodník nemá šanci

Hlasová biometrie nachází uplatnění v řadě různých oborů. Pomáhá například kriminalistům a forenzním expertům při prokazování trestné činnosti. „U Policie České republiky užíváme termín kriminalistická fonoskopie. Tento obor slouží především ke zjišťování základních údajů o neznámém mluvčím z analogových či digitálních nahrávek. Naši experti poskytují součinnost kriminalistům při vyšetřování případů, u kterých je nutné posoudit sporné a srovnávací záznamy, obsah obtížně srozumitelných nahrávek nebo při samotném posuzování pravosti,“ popisuje Jakub Vinčálek tiskový mluvčí Police České republiky.

Za účelem odhalení nekalého jednání využívají hlasovou biometrii i telefonní operátoři či bankovní společnosti. Díky porovnání hlasového otisku mají zástupci firem jistotu, že hovoří skutečně s majiteli daných účtů. Při mobilním spojení totiž podvodníkům mnohdy stačí kradený občanský průkaz a pár doplňujících informací k tomu, aby nic netušící oběti připravili o peníze. „Možnost ověření identity klienta za pomoci hlasové biometrie začala Česká spořitelna nabízet již v roce 2020. V současnosti alternativu ověření hlasem využívají desítky tisíc našich klientů,“ uvádí Filip Hrubý, Head of External Communications a mluvčí Finanční skupiny České spořitelny. 

Ušetří čas call centrům i zákazníkům

Kromě větší bezpečnosti nabízí při telefonických spojeních s operátory hlasové ověření i významnou úsporu času. „Zákazníci zpravidla netouží po tom trávit na lince významně více času, než je nutné. Identifikace volajícího za pomoci rodného čísla a dalších doplňujících údajů však bývá často zdlouhavá a zabere mnohdy déle než minutu. Při využití hlasové biometrie naopak stačí pro ověření totožnosti volajícího řádově několik vteřin a operátoři tak mohou bez zbytečných průtahů přejít k řešení problému, kvůli kterému zákazník volá,“ uzavírá Jan Nedělník.

Také by vás mohlo zajímat

Muž se na Karvinsku vloupal do téměř deseti provozoven během 2 měsíců

Zvýšení bezpečnosti dětí na internetu

Zvýšení bezpečnosti dětí na internetu v Česku díky čtyřem organizacím

AXIS Q1656-DLE bezpečnostní kamera kombinující video s radarem

Kamera kombinující video s radarem. Nepotřebuje fyzickou viditelnost a ještě šetří náklady

Šifrování jako z bondovky se stává skutečností