Security Blog

Jak zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou

Blíží se doba dovolených a není tedy na škodu připomenout si základní pravidla požární bezpečnosti, jak ochránit svoji domácnost v době naší nepřítomnosti. Hasičský záchranný sbor ČR by chtěl zvýšit povědomí občanů o možných bezpečnostních rizicích a přispět ke snížení množství mimořádných událostí, ke kterým musí hasiči během léta každoročně vyjíždět. 

Během loňského léta (od 1. července do 31. srpna 2020) zasahovali hasiči u požáru v domácnostech v 316 případech. Tyto požáry si vyžádaly 16 lidských životů, z toho 11 jich zemřelo při tragickém požáru v Bohumíně dne 8. 8. 2020. Zraněno bylo 81 osob a škoda přesáhla 44,5 miliónu Kč. Evakuováno nebo zachráněno muselo být kvůli těmto požárům 354 osob.

Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost (loni přes prázdniny bylo takto způsobeno 808 požárů) a technické závady (celkem 803 požárů v době loňských prázdnin).

Základní doporučení před odjezdem na dovolenou

Podle Nicole Studené, tiskové mluvčí MV-generálního ředitelství HZS ČR, byste měli dodržovat tato základní doporučení:

  • Když na delší dobu opouštíte byt, tak zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny elektrické spotřebiče a zhasnuta všechna světla. Všechny spotřebiče, které nemusí být zapojeny, odpojte ze zásuvek. Nikdy nenechávejte spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu. Televizory odpojte od antény. Doporučuje se vypnutí jističů pro světelný a zásuvkový okruh, ochráníte tak váš majetek před poškozením v případě úderu blesku nebo prudkého výkyvu napětí v síti.
  • Zavřete všechna okna i dveře. Prudký déšť může způsobit škody nejen ve vašem bytě, ale může dojít i k protečení vody k sousedům. Silný vítr může způsobit rozbití skel v oknech.
  • Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty, zahradní nábytek, kusy plechu či květinové truhlíky, které by mohly při silném větru spadnout či odletět a někoho zranit.
  • Pro zamezení havárie, např. v důsledku prasklé hadice u pračky či umyvadla, doporučujeme uzavřít přívod vody do bytu.
  • Pro případ, že by v době vaší nepřítomnosti přeci jen došlo k nějaké nemilé nehodě, tak je dobré se domluvit se sousedem či známým a nechat u něj svůj aktuální kontakt a rezervní klíče. Hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout a nebudou se muset dovnitř bytu dostávat násilím.

Také by vás mohlo zajímat

Nový 4K dekodér Axis umožňuje přehrávat video z kamery přímo na monitoru bez dalšího počítače

ChatGPT Enterprise: Je opravdu rychlejším a bezpečnějším chatem AI pro firmy?

V Česku se každá pátá firma přiznává ke kybernetickému útoku za uplynulý rok. V Praze téměř každá třetí

Češi jsou obezřetní při sdílení na sociálních sítí, avšak podceňují zabezpečení svých účtů