Security Blog

Česko se zapojilo do celosvětové kampaně Den bezpečnějšího internetu

V úterý 9. února 2021 se konal Den bezpečnějšího internetu. Do celosvětové kampaně je zapojeno i Ministerstvo vnitra společně s Policií ČR a prostřednictvím vlastních i mezinárodních projektů se zásadně podílí na zvýšení povědomí o nebezpečí online aktivit a prevenci kriminality v kyberprostoru. 

Většina lidí tráví čím dál více svého pracovního i volného času využíváním online prostředí. Ačkoliv internet v mnoha věcech pomáhá, je také místem, kde se skrývá velké množství nebezpečných nástrah. Narušování soukromí, krádež identity, průnik na účet a vydírání, kyberšikana, vyhrožování a zastrašování, sociální inženýrství, sexting a různé formy manipulace – to vše jsou potenciální rizika při nezodpovědném chování na internetu. Ke zvlášť zranitelným obětem trestných činů v kyberprostoru patří děti a také senioři, kteří online komunikaci využívají čím dál častěji. Bezpečnost na internetu se ale týká všech uživatelů.

Prevence kybernetické kriminality byla podpořena 5 miliony Kč
Ministerstvo vnitra podpořilo v rámci Strategie prevence kriminality v ČR v letech 2016–2020 více než 30 projektů prevence kybernetické kriminality v celkové částce přesahující 5 mil. Kč. Jedná se nejvíce o projekty prevence viktimizace a snižování rizikového chování na internetu či vzdělávání důležitých profesních skupin. Cílovými skupinami jsou nejčastěji děti a mladiství, jejich rodiče, senioři, pedagogové, sociální pracovníci nebo příslušníci Policie ČR.

„Kvůli pandemii covidu se řada aktivit, které bylo běžné dělat fyzicky, přesunula do online prostředí. Ať je to práce z domova, distanční výuka, nakupování online nebo i nezbytná komunikace na dálku s blízkými, toho všeho mohou využít internetoví pachatelé. Proto jsou preventivní akce, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti v kyberprostoru, velmi důležité“, říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra společně s Policií ČR vedle pořádání vzdělávacích akcí a metodické podpory v této oblasti úzce spolupracuje se zástupci dalších klíčových institucí, a to především s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, v oblasti prevence rizikového chování ve školách s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ale i s dalšími partnery, jako je Asociace krajů ČR, která realizuje projekt Kraje pro bezpečný internet, nebo s provozovatelem českého Safer Internet Centra, sdružením CZ.NIC.

Všechny subjekty, které se na aktivách směřujících ke snižování kybernetické kriminality podílejí, učí uživatele chovat se při používání informačních technologií zodpovědněji a bezpečněji, rozpoznávat signály rizikové komunikace na internetu a správně na některé podezřelé skutečnosti reagovat.

Také by vás mohlo zajímat

Požární bezpečnost se vztahuje i na rodinné domy

Axis představuje speciální kameru all-in-one, která vylepší komunikaci s pacienty ve zdravotnických zařízeních

Acronis Cyber Protect 16 stanovuje nové standardy v kybernetické bezpečnosti a ochraně dat

Axis PTZ kamera za příznivou cenu: Vhodná pro interiéry i exteriéry s pokročilými funkcemi – 4MPx obrazem a 10x optickým zoomem