Security Blog

Urychlí koronavirus využití dronů jako nový bezkontaktní způsob dopravy?

S příchodem koronaviru se opět otevírá otázka, jak zařídit, aby byli lidé umístění do karantény izolovaní od ostatních, ale aby byla zajištěna možnost zásobovat je léky a potravinami, bez toho, aniž by byl nutný kontakt s jinými osobami.

Drony doručují léky i potraviny

Do popředí se dostávají drony a jejich možnost využití v přepravě menších zásilek. Drony, jakožto bezpilotní stroje, jsou ovládány na dálku, a proto nehrozí riziko nákazy. V dnešní době už jsou tyto specializované bezpilotní letouny přizpůsobeny na umístění potřebného nákladu a jeho doručení do izolovaných oblastní.

Například drony společnosti Zipline jsou už nyní využívány na zásobování obyvatel v Africe. Díky moderní technologii tak nezůstanou lidé v rozlehlých a těžko přístupných oblastech například bez potřebných léků nebo jim mohou být doručovány potravinové balíčky.

Drony nejsou omezovány stavem pozemních komunikací, nezpomalí je zácpy a mohou operovat na rozsáhlých územích. K jejich obsluze navíc stačí minimum pracovníků.

Bezpilotní letouny ve službách IZS

Podobně jako v některých afrických zemích by se drony mohly v brzké budoucnosti využívat i v evropských státech. Během pandemií (nejen koronaviru) jsou drony ideálním způsobem, jak ochránit obyvatelstvo před šířením onemocnění. Rychlé doručení potřebného materiálu přímo na místo určení s možností dálkové navigace a sledování pohybu drona může být do budoucna neocenitelné.

Už dnes se drony využívají ve složkách IZS (integrovaný záchranný systém) a to i v České republice. Bezpilotní stroje umožňují pomocí termokamer vyhledávat ztracené osoby v nepřístupných terénech, může se odhalit přítomnost osob na místech, kam není povolen vstup, s jejich pomocí mohou být sledovány požáry nebo pohyb osob na hromadných akcích.

Také by vás mohlo zajímat

Na trh byly uvedeny nové PTZ kamery pro potencionálně vznětlivé prostředí

AI kamery Panasonic i-PRO pomáhají zajistit bezpečnost v době pandemie

Letiště Praha otevírá nové Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost

10 nejpoužívanějších hesel pro routery? Známe je!